Žiarivá budúcnosť

Autor: Rastislav Amrich | 9.2.2014 o 22:28 | (upravené 9.2.2014 o 22:35) Karma článku: 8,70 | Prečítané:  1090x

Rok 2018. Nad súmračným mestom sa konečne rozhostí žiara. Tisíce polárnikov s čelovkami na hlave, ktorí už nebudú musieť cestovať za dychberúcim prírodným divadlom na oblohe k ďalekým pólom, zaplavia po turistoch bažiacu metropolu východu. Košické letisko pod návalom turistov v chvate nestíha otvárať nové priame linky, hotely praskajú vo švíkoch, vznikajú nové pre ustajnenie sobov a huskych. Detičkám od návalu toľkých zvieratiek od radosti žiaria očká.

Pokračujúce projekty EHMK 2013 Biela noc a SPOT´s získajú nový rozmer v podobe „Žiarivej noci“ a „Postav si svoje IGLU“.  Jedno IGLU s ďalekohľadom za účasti primátora bude umiestnené k drevenici na strechu činžiaka. Z neho bude na severozápadnú  oblohu najkrajší výhľad. Tradičný červeno oranžový oblak dymu blízkej oceliarne zjavujúci sa ako prízrak najmä v noci vytvorí  s tancujúcou žiarou fascinujúcu synergiu a nezabudnuteľný zážitok. Košiciam opäť venujú mediálny priestor svetové médiá BBC, CNN ale aj National Geographic, označujúce Košice titulom „Najžiarivejšie mesto Európy“.  Branding mesta je na svete, nastáva nová éra rozmachu.

Mesto za zvukov fanfár a zvonov Dómu Sv. Alžbety verejnosti predstavuje svoj strategický investičný projekt - neznámy ázijský investor plánuje na kopci Jahodná otvoriť nové supermoderné lyžiarske stredisko, jeho súčasťou bude aj heliport. Plánovaná kapacita pre 100.000 lyžiarov a pracovný názov Kim Ski Resort sú síce prekvapením, ale nikto sa nad tým nepozastaví.

Pretože odrazu je všetko krajšie.  Zelenšia trávička, väčšie a trvácnejšie kvietky aj včeličky, ľudia sťaby opantaní, zrejme radostnou víziou, sú k sebe milší, aj voda z Bukovca získa príjemnú dochuť.

Zarytými pesimistami (rozumej analytikmi) predikované odsťahovanie obyvateľstva, celkové zniženie atraktivity Košíc pre život, podnikanie a cestovný ruch, rapídne zníženie cien nehnuteľností, to všetko sa nekoná, boli to len nezmyselné obavy neprajníkov. Teraz všetko do seba zapadá a genialita nami zvolených vodcov vychádza na povrch. Neinformovanie obyvateľov Košíc a netransparentný postup magistrátu Košíc, Ministerstva životného prostredia a nečinnosť samosprávneho kraja pri udeľovaní povolenia pre ťažbu uránu na Jahodnej, to všetko bolo vo verejnom záujme. Veď koľkokrát sa stalo, že zbytočným informovaním nenažratých médií prišli Košice o dôležitého investora, ktorý mohol priniesť tisícky pracovných miest?

Preto platí na večné časy a nikdy inak: Klidek, oni nám chcú dobre.

P.S. Rok 2035. Na Hlavnej ulici pribudla druhá Immaculata – morový stĺp. Napriek prázdnym uliciam a opusteným budovám nie je atmosféra ponurá. Je tak pekný, žiarivý deň.

 

Rastislav Amrich

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?